Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieDane osobowe – podstawowe procesy przetwarzania

Dane osobowe – podstawowe procesy przetwarzania

W dobie elektronizacji, gdzie dane osobowe stają się kluczowym elementem funkcjonowania wielu sektorów, właściwe zarządzanie danymi osobowymi staje się priorytetem. W kontekście branży zamówień publicznych, gdzie transparentność, efektywność i bezpieczeństwo danych są kluczowe, zrozumienie procesów przetwarzania danych osobowych jest niezbędne.

Dane osobowe i dane szczególnej kategorii

Dane osobowe obejmują wszelkie informacje dotyczące osoby fizycznej, które umożliwiają jej identyfikację. Istnieją jednak dane szczególnej kategorii, które wymagają szczególnej ostrożności w przetwarzaniu. Należą do nich informacje o przynależności wyznaniowej, stanie zdrowia, czy pochodzeniu etnicznym. W kontekście elektronizacji zamówień publicznych pojęcie danych osobowych obejmuje szeroki zakres informacji, m.in. dane pracowników, kontrahentów, uczestników konkursów oraz dane związane z nadawaniem tytułów naukowych.

dane osobowe

Proces przetwarzania danych

Proces przetwarzania danych obejmuje szereg czynności, począwszy od zbierania, poprzez przechowywanie i opracowywanie, aż do ostatecznego usuwania danych. Administrator danych w dodatku ponosi pełną odpowiedzialność za te procesy i decyduje o celach oraz środkach przetwarzania. Pełni on kluczową rolę w zapewnieniu zgodności z prawem przetwarzania danych osobowych. Wyznacza także Inspektora Ochrony Danych, który nadzoruje procesy związane z RODO oraz szkoli pracowników w zakresie ochrony danych osobowych.

Udostępnianie danych osobowych

Udostępnianie danych osobowych możliwe jest jedynie w określonych sytuacjach, zgodnie z prawem. Wymaga to oczywiście zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Eryk Brodnicki

    EMBA, Prezes zarządu Centrum Audytu Bezpieczeństwa Sp. z o.o., wieloletni Inspektor Ochrony Danych w sektorze publicznym i branży prywatnej, ekspert Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej, członek stowarzyszenia ACFE Polska #183, audytor wiodący SZBI wg ISO 27001 i Approved Whistleblowing Compliance Officer. Jest autorem kilkunastu publikacji i prelegentem na wielu wydarzeniach o charakterze krajowym i międzynarodowym.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne