Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieWażne liczby o przetargach w Polsce. Platforma zakupowa Open Nexus. Dlaczego warto?

Ważne liczby o przetargach w Polsce. Platforma zakupowa Open Nexus. Dlaczego warto?

Zamówienia publiczne od dawien dawna trapi poważna choroba. Jest nią niska konkurencyjność w prowadzonych przez Zamawiających postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Nadzieje na zmianę tego stanu rzeczy ponosi w pewnym sensie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych, jednak naszym zdaniem klucz do większej konkurencyjności w zamówieniach publicznych leży zdecydowanie gdzie indziej. 

Dlaczego konkurencyjność w zamówieniach publicznych jest tak ważna?  Jak zapewnić większą konkurencyjność prowadzonych postępowań?  

Postanowiliśmy przeanalizować statystyki o przetargach w Polsce i porównać je z tymi na platformazakupowa.pl.

Poprzednie nasze wyliczenia nie obejmowały pełnych lat, a od teraz postanowiliśmy analizować je w cyklach rocznych. Gdyby czytelnicy chcieli zapoznać się z archiwalnymi statystykami, to są one dostępne pod linkiem

Większa ilość ofert w przetargach to większa konkurencyjność i lepsze ceny dla Zamawiających.

Wzięliśmy pod lupę przetargi w Polsce analizując 2019 oraz 2020 i widać, iż udało się odwrócić bardzo zły trend w zamówieniach publicznych. Mamy odbicie i z roku na rok zwiększa się ilość ofert w przetargach, co jest bardzo dobrą wiadomością! Dokładne wyliczenia znajdują się poniżej:

W ostatnich dwóch latach średnia ilość ofert w przetargu wyniosła 2,42 w 2019, a w 2020 2,7, co jest bardzo dobrą wiadomością.  

Jak wygląda statystyka dotycząca składanych ofert na www.platformazakupowa.pl? Jak pokazują wyniki pomimo, że wyniki zaczynają się wyrównywać, to jednak na platforazakupowa.pl ofert w 2020 było o 43% więcej. 

Zapytaliśmy Dominikę Sęk, lidera Centrum Wsparcia Klienta o komentarz:

“Patrząc na statystyki zaczęliśmy zastanawiać się, skąd utrzymująca się zwiększona ilość ofert składanych za pośrednictwem naszej platformy. Powodów znaleźliśmy kilka, zaczynając od najbardziej oczywistego – najprostszy proces złożenia oferty. Składając ofertę za pośrednictwem naszej platformy Wykonawcy nie muszą się nawet logować czy zakładać konta, co sprawia że chętnie korzystają z naszej platformy.  Dodatkowo dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Wykonawcy znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania na każdym etapie składania oferty, również na etapie przygotowania dokumentów. Sukces, bo tak możemy określić te statystyki, tkwi w profesjonalnym podejściu i prostocie systemu”.

Pierwsze doświadczenie w KIO

Chcielibyśmy w dalszym ciągu nie mieć takiego doświadczenia, ale niestety w lipcu 2020 pojawiło się pierwsze w historii istnienia firmy odwołanie do KIO z tytułu błędu systemu. Stało się to dokładnie 21 miesięcy od wprowadzenia obowiązkowej elektronizacji przetargów unijnych. KIO rozstrzygnęło sprawę na korzyść naszą i Zamawiającego, ale o braku doświadczenia niestety mówić już nie możemy. 

Jedno odwołanie bez podania liczby wszystkich postępowań nic nie mówi, dlatego postanowiliśmy odnieść to do całkowitej ilości postępowań przetargowych w tym okresie:

Biorąc pod uwagę, że w okresie 24 miesięcy na platformazakupowa.pl przeprowadzono łącznie 55 394 postępowań. Biorąc pod uwagę, że średnia ilość ofert w tym okresie wyniosła 4,22 oznacza to, że w tym okresie złożono 233 762 ofert. Jeżeli z tytułu źle działającego systemu złożono tylko jedno odwołanie to wynik ten jest bardzo korzystny i pokazuje przewagi komercyjnego rozwiązania. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy błąd kończy się odwołaniem, ale zważywszy nawet na ten argument to i tak jest to dowód na profesjonalizację platformazakupowa.pl.

Zapraszamy zatem do korzystania z www.platformazakupowa.p

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Authors

  • Grzegorz Klimarczyk

    Ekspert w obszarze zakupów biznesowych i elektronizacji zamówień publicznych. Autor licznych poradników dostępnych m. in. na empik.com. W Open Nexus Sp. z o.o. pełni funkcję Prezesa Zarządu od 2009. Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga.

    View all posts
  • Łukasz Laszczyński

    prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, studiów podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych, zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji poświęconych prawu zamówień publicznych - komentarzy praktycznych dla „LEX Zamówienia Publiczne”, książek „Prawo zamówień publicznych. Regulaminy, wzorcowa dokumentacja postępowania, orzecznictwo” oraz „Prawo zamówień publicznych. Praktyczny poradnik dla zamawiających i wykonawców” (współautor). Ponad dziesięć lat doświadczenia w systemie zamówień publicznych, zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne