Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieRozpoczęcie współpracy między Open Nexus, UNIQA TU S.A. oraz serwisem gwarancje24.pl

Rozpoczęcie współpracy między Open Nexus, UNIQA TU S.A. oraz serwisem gwarancje24.pl

Z satysfakcją informujemy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy Open Nexus Sp. z o.o. a UNIQA TU S.A. oraz serwisem gwarancje24.pl. Ubezpieczyciel – UNIQA TU – jest zaufanym i wiarygodnym Partnerem, jednym z liderów rynku ubezpieczeniowego w Polsce, stawiającym w swoim działaniu na innowacyjne rozwiązania i elastyczne podejście do klienta. Łącznie z firmą Gwarancje24 sp. z o.o. stworzyli oni narzędzie mające uprościć w znacznej mierze uzyskiwanie gwarancji przetargowej (wadialnej).

Dlaczego zamawiający wymagają wnoszenia wadium?

Wadium to określona suma pieniędzy jaką przystępujący do przetargu ma obowiązek złożyć razem z ofertą. Wymagane jest ono obecnie  w większości przetargów.

Groźba utraty wadium ma być motywatorem dla wykonawców, którzy uchylają się od podpisania umowy po wygraniu przetargu. Przystępujący do przetargu, którego oferta została wyłoniona jako najkorzystniejsza zobowiązany jest do podpisania umowy na wezwanie zamawiającego. Jest zobowiązany podpisać umowę, jednak nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się, że wykonawca nie decyduje się podpisać umowy, pomimo że jego oferta została wyłoniona jako najkorzystniejsza. 

Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, jeśli wygrany, mimo wyboru jego oferty uchyla się od zawarcia umowy, zamawiający może zatrzymać wadium. Oznacza to, że wadium wniesione przez wykonawcę przepada, jeżeli ten uchyla się od zawarcia umowy, pomimo wygrania przetargu. Podobnie jest w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia dokumentów wymaganych przez zamawiającego w celu weryfikacji wykonawcy, nieprzedłożenie zabezpieczenia lub brak zgody na dokonanie korekty omyłki. 

Dlaczego warto wybrać gwarancję wadialną?

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji szerokie spektrum form wniesienia wadium do wyboru. Zgodnie z obowiązującym prawem katalog form jest zamknięty, a wśród najpopularniejszych znajdują się: pieniądze, gwarancja bankowa, gwarancja wadialna. 

Gwarancje wadialne charakteryzują się następującymi zaletami:

 • dzięki nim nie trzeba angażować środków firmy w kwotę wymaganego w przetargu wadium
 • można je uzyskać niskim kosztem
 • umożliwiają start w większej liczbie postępowań
 • stanowią pełne zabezpieczenie interesów beneficjenta

Dlaczego warto wybrać gwarancję wadialną za pośrednictwem gwarancje24.pl? 

Dotychczasowa procedura uzyskania gwarancji wadialnej, wiąże się z koniecznością co najmniej jednokrotnej wizyty w oddziale ubezpieczyciela. Podczas tej wizyty zmuszeni są Państwo do przedstawienia dokumentów finansowych, w celu analizy kondycji przedsiębiorstwa, a następnie podpisania weksli stanowiących zabezpieczenie dla ubezpieczyciela. Co więcej, nie zawsze mogą mieć Państwo pewność, że po analizie uzyskają gwarancję. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku we współpracy z UNIQA TU stworzony został nowatorski serwis gwarancje24.pl oferujący w uproszczonej procedurze sprzedaż gwarancji wadialnych do przetargów opartych na prawie zamówień publicznych

Zaletami serwisu są:

 • szybkość zakupu oraz uzyskania gwarancji — wypełnienie wniosku zajmuje mniej niż 5 minut
 • procedura cyfrowa — w 100% online
 • brak weksli – nie ma konieczności składania dodatkowych zabezpieczeń
 • płatność online
 • bez dokumentów, bez formalności z Państwa strony

Użytkownicy platformy OpenNexus będą mieli możliwość skorzystania z przedstawionego wyżej rozwiązania! Dzięki integracji serwisów Open Nexus i gwarancje24.pl zakup będzie jeszcze szybszy, intuicyjny i dostępny online.

Przedstawiamy Państwu sposób na całkowitą rezygnację z wpłacania gotówki na poczet wadium w postępowaniach przetargowych opartych o prawo zamówień publicznych. Warto dodać, że większość potrzebnych do zakupu gwarancji danych zostanie uzupełniona za Państwa – automatycznie. 

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi wadium pod linkiem: https://www.gwarancje24.pl/blog/co-to-jest-wadium

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

 • Łukasz Laszczyński

  prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, studiów podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych, zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji poświęconych prawu zamówień publicznych - komentarzy praktycznych dla „LEX Zamówienia Publiczne”, książek „Prawo zamówień publicznych. Regulaminy, wzorcowa dokumentacja postępowania, orzecznictwo” oraz „Prawo zamówień publicznych. Praktyczny poradnik dla zamawiających i wykonawców” (współautor). Ponad dziesięć lat doświadczenia w systemie zamówień publicznych, zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców.

  View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne