Przedmiotem tego artykułu jest informacja do prezesa UZP, a raczej pytania, które wokół niej wyrosły. Poniżej zebraliśmy najbardziej nurtujące kwestie, udzielając szczegółowych odpowiedzi. Koniecznie więc zostań z nami!
Czym jest informacja do prezesa UZP?
Jest to informacja o złożonych w trakcie postępowania ofertach lub wnioskach o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, potocznie zwana XML.
Kiedy mówimy o obowiązku w tym zakresie?
Obowiązek przekazywania Prezesowi UZP informacji o złożonych wnioskach o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofertach ma zastosowanie do wszystkich:
- zamawiających, tj. zamawiających publicznych, zamawiających sektorowych oraz zamawiających subsydiowanych;
- rodzajów zamówień, tj. zamówień klasycznych, zamówień sektorowych oraz zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa);
- rodzajów zamówienia, tj. dostaw, usług i robót budowlanych;
- postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, jak i postępowań o zawarcie umowy ramowej, poza trybem zamówienia z wolnej ręki, ponieważ w trybie tym nie ma ofert.
Obowiązek przekazania informacji do Prezesa UZP nie jest uzależniony od wartości danego zamówienia. Będzie miał zatem zastosowanie do wszystkich zamówień publicznych, w odniesieniu do których stosuje się przepisy ustawy Pzp.
Jeśli zamawiający prowadzi postępowanie unijne, które ogłasza się na eNotices2, to na e-zamówieniach i tak musi zarejestrować postępowanie. Powinien to zrobić, chociażby po to, aby przesłać tam informację o ofertach/wnioskach złożonych w takim postępowaniu.
Jaki jest termin sporządzenia informacji do prezesa UZP o złożonych ofertach/wnioskach?
Ogólna zasada: informację sporządza się nie później niż w terminie 7 dni od dnia otwarcia odpowiednio ofert lub ofert dodatkowych albo ofert wstępnych, lub ofert ostatecznych, albo unieważnienia postępowania. Termin ten liczony jest od czynności otwarcia ofert, a nie oceny ofert. Oznacza to, że w informacji podajemy dane o cenach lub kosztach zawartych w ofertach, a nie ceny lub koszty ustalone w następstwie oceny ofert.
W zależności od trybu postępowania zmieniają się zasady liczenia terminu 7-dniowego:
1) tryb podstawowy wariant I (art. 275 pkt 1 ustawy Pzp) – termin 7 dni liczymy od dnia otwarcia ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu, o ile została złożona co najmniej jedna taka oferta. Brak ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu zwalnia zamawiającego z obowiązku przekazania Informacji Prezesowi UZP;
2) tryb podstawowy wariant II (art. 275 pkt 2 ustawy Pzp) – termin 7 dni liczymy od dnia otwarcia:
- ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu, o ile została złożona co najmniej jedna taka oferta;
- jeżeli zamawiający zdecydował się na negocjacje i zapraszał do składania ofert dodatkowych – od dnia otwarcia ofert dodatkowych, o ile została złożona co najmniej jedna taka oferta;
W sytuacji, gdy zamawiający zdecyduje się na negocjacje i zaprosi wykonawców do złożenia ofert dodatkowych, informację do Prezesa UZP co do zasady będzie przekazywał dwukrotnie. Pierwszy raz po otwarciu ofert otrzymanych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu. Drugi raz po otrzymaniu ofert dodatkowych w odpowiedzi na zaproszenie do złożenia ofert dodatkowych. Brak ofert czy ofert dodatkowych zwalnia zamawiającego z obowiązku przekazywania Informacji;
3) tryb podstawowy wariant III (art. 275 pkt 3 ustawy Pzp) – termin 7 dni liczymy od dnia otwarcia ofert ostatecznych albo od dnia unieważnienia postępowania, o ile unieważnienie nastąpiło po upływie terminu składania ofert składanych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu i została złożona co najmniej jedna taka oferta. (Wówczas zamawiający przekazuje Informację w zakresie ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu.) Mając na uwadze brzmienie art. 291 ust. 2 ustawy Pzp (poufność ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu do dnia otwarcia ofert ostatecznych), zbiorcza Informacja zawierająca dane dotyczące ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu oraz ofert ostatecznych będzie przekazywana jednokrotnie. Brak ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu zwalnia zamawiającego z obowiązku przekazywania Informacji Prezesowi UZP.
4) przetarg nieograniczony lub negocjacje bez ogłoszenia — termin 7 dni liczymy od dnia otwarcia ofert, o ile została złożona choć jedna oferta;
5) przetarg ograniczony, dialog konkurencyjny lub sektorowe negocjacje z ogłoszeniem — termin 7 dni liczymy od dnia otwarcia ofert albo od dnia unieważnienia postępowania, o ile unieważnienie nastąpiło przed upływem terminu składania ofert i został złożony co najmniej jeden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu — tak więc gdy do unieważnienia postępowania dojdzie po złożeniu wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, ale przed złożeniem ofert, zamawiający będzie przekazywał informację jedynie w zakresie złożonych wniosków. Z kolei brak wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zwalnia zamawiającego z obowiązku przekazywania Informacji Prezesowi UZP;
6) negocjacje z ogłoszeniem — informację co do zasady przekazuje się dwukrotnie, a termin 7 dni liczony będzie od dnia otwarcia:
- ofert wstępnych (Jeżeli została złożona co najmniej jedna oferta wstępna. Wtedy zamawiający przekazuje informację o wnioskach o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i ofertach wstępnych.) Albo od dnia unieważnienia postępowania, o ile unieważnienie nastąpiło przed upływem terminu składania ofert wstępnych i został złożony co najmniej jeden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Wówczas zamawiający przekazuje Informację jedynie o wnioskach o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
- ofert ostatecznych, o ile została złożona co najmniej jedna oferta ostateczna. Wówczas zamawiający przekazuje Prezesowi UZP Informację, tym razem o złożonych ofertach ostatecznych;
Brak wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zwalnia zamawiającego z obowiązku przekazywania Informacji Prezesowi UZP.
7) negocjacje z ogłoszeniem (na podstawie art. 153 ust. 5 i art. 154 ust. 1 ustawy Pzp) – termin 7 dni liczymy od dnia otwarcia ofert ostatecznych, o ile została złożona co najmniej jedna oferta ostateczna. Brak ofert ostatecznych zwalnia zamawiającego z obowiązku przekazania Informacji Prezesowi UZP;
8) partnerstwo innowacyjne — informację co do zasady przekazuje się dwukrotnie, a termin 7 dni liczony będzie od dnia otwarcia:
- ofert wstępnych (Jeżeli została złożona co najmniej jedna oferta wstępna. Wówczas zamawiający będzie przekazywał informację o wnioskach o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i ofertach wstępnych.) Albo od dnia unieważnienia postępowania. Pod warunkiem że unieważnienie nastąpiło przed upływem terminu składania ofert wstępnych. Następnie został złożony co najmniej jeden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Wtedy zamawiający przekazuje Informację jedynie o wnioskach o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
- ofert obejmujących prace badawczo-rozwojowe, składanych po zakończeniu negocjacji, o ile została złożona co najmniej jedna taka oferta. Wówczas zamawiający przekazuje Prezesowi UZP Informację, tym razem o złożonych ofertach obejmujących prace badawczo-rozwojowe.
Brak wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zwalnia zamawiającego z obowiązku przekazywania Informacji Prezesowi UZP.
Wygeneruj XML z informacją do prezesa UZP na openNexus!
openNexus nie wypada z rytmu zmian! Formularz XML — informacja do Prezesa UZP
o ofertach i wnioskach JUŻ DOSTĘPNY na Platformie Zakupowej openNexus!
- skrócisz czas przygotowania informacji dla Prezesa UZP nawet kilkukrotnie (w zależności od ilości części),
- nie będziesz musiał wielokrotnie wpisywać tych samych danych Wykonawców,
- zmieniamy logikę wprowadzania danych z uzupełniania części na uzupełnienie informacji z oferty danego Wykonawcy.
Jeśli Twoja jednostka korzysta już z postępowań przetargowych na Platformie Zakupowej openNexus, powyższe usprawnienia są już dostępne na Twoim koncie!
Jeśli nie posiadasz postępowań przetargowych, nasi doradcy z chęcią opowiedzą więcej o korzyściach dla Twojej jednostki. Wypełnij formularz na stronie, a skontaktujemy się i odpowiemy na wszystkie pytania: PRZEJDŹ.
Jesteśmy przekonani, że formularz XML stanowi ogromną wartość dla użytkowników PlatformyZakupowej. Dla lepszego zrozumienia całego procesu przygotowaliśmy także 10-minutowe video, które objaśni działanie opisywanych usprawnień. KLIKNIJ TUTAJ, aby obejrzeć.
Webinar specjalnie dla Ciebie!
Kolejnym krokiem w naszym rozwoju będzie rozszerzenie formularza XML o kolejne usprawnienia. Dlatego zapraszamy na specjalne wydarzenie, gdzie pokażemy nowości platformy zakupowej openNexus, odpowiemy na Wasze pytania i zbierzemy opinie.
Liczymy się z Waszą opinią! Zapisy na wydarzenie 👇🏼