Ciekawią Cię konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego? Koniecznie zostań z nami!
3 czerwca 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego dotyczące sprawozdania specjalnego nr 28/2023 pt. „Bardziej uczciwa i skuteczna konkurencja w zakresie unijnych zamówień publicznych na roboty budowlane, towary i usługi” (C/2024/3521).
Jak UZP informował 13 grudnia 2023 r., Europejski Trybunał Obrachunkowy 4 grudnia 2023 r. opublikował raport. Podsumowywał on wyniki przeprowadzonej kontroli dotyczącej zamówień publicznych w Unii Europejskiej udzielanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Ze sprawozdania ETO wynika, że konkurencja w zamówieniach na dostawy, usługi i roboty budowlane zmniejszyła się w latach 2011-2021. Z kolei główne cele dyrektyw z 2014 r. nie zostały jeszcze osiągnięte. Chodzi dokładnie o: uproszczenie, zwiększenie udziału małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w rynku zamówień i strategiczne wykorzystanie zamówień.
Konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego – analiza istniejących ram prawodawczych
W konkluzjach Rada zwraca się do Komisji o niezwłoczne przeprowadzenie pogłębionej analizy istniejących ram prawodawczych dotyczących zamówień publicznych. W tym również dyrektyw 2014/23/UE, 2014/24/UE i 2014/25/UE). Celem analizy jest ocena konieczności wprowadzenia zmian w trakcie kadencji 2024–2029, biorąc pod uwagę istotne zobowiązania UE związane z osiągnięciem do 2030 r. celów zrównoważonego rozwoju. Rada podkreśla, że oprócz analizy konieczne jest zrozumienie podstawowych przyczyn spadku konkurencji w zamówieniach publicznych.
Współpraca i zbieranie danych
Rada wzywa Komisję i państwa członkowskie do ściślejszej współpracy w celu zidentyfikowania odpowiednich zbiorów danych niezbędnych do przeprowadzenia pogłębionej analizy. Ważne jest także poprawienie jakości i czytelności gromadzonych danych. W konsekwencji przyczyni się to do lepszego zrozumienia problemów związanych z konkurencją w zamówieniach publicznych.
Ogólnounijny strategiczny plan działania
Rada apeluje do Komisji o przyjęcie ogólnounijnego strategicznego planu działania w dziedzinie zamówień publicznych, który uwzględniałby przyszłe kroki na szczeblu UE. W miarę potrzeb plan ten powinien być opracowywany we współpracy z państwami członkowskimi, aby zapewnić spójność i skuteczność podejmowanych działań.
Podsumowując, konkluzje Rady podkreślają konieczność przeprowadzenia pogłębionej analizy obecnych ram prawodawczych. Wyraźna jest też konieczność zidentyfikowania przyczyn spadku konkurencji oraz przyjęcia strategicznego planu działania w dziedzinie zamówień publicznych. Współpraca między Komisją a państwami członkowskimi oraz lepsze gromadzenie i analiza danych będą niezwykle kluczowe. Wszystko to dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju do 2030 r.
Pełen tekst konkluzji dostępny jest na stronie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.