Szanowni Państwo,
Za nami II Kongres Zamówień Publicznych OnLine, nad którym patronat objął Urząd Zamówień Publicznych. W niezwykle dynamicznej formie, teoretycy oraz praktycy zamówień publicznych dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach jakie stoją przed rynkiem zamówień publicznych. Kongres był więc nie tylko okazją do podsumowania tego co wydarzyło się do tej pory, lecz również szansą na szersze spojrzenie w przyszłość i pokazanie kolejnych działań istotnych z punktu widzenia uczestników rynku.
Jesteśmy w szczególnym momencie. Od 1 stycznia działamy w ramach określonych przez nowe Prawo zamówień publicznych. To czas intensywnej nauki i analizowania praktycznych aspektów nowych przepisów. Jesteśmy w trakcie wdrażania rozwiązań dotyczących elektronicznych zamówień, co również wiąże się z szeregiem wyzwań przed wszystkimi interesariuszami rynku.
Od dłuższego czasu Urząd zaangażowany jest również w projekty, o powodzeniu których decyduje ścisła współpraca z rynkiem. Dzieje się tak np. w wypadku prac grup roboczych, gdzie przedstawiciele różnych branż dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami, w oparciu o które powstają rekomendacje dostępne dla wszystkich uczestników rynku. Realizacja nawet najmniejszych projektów obszaru zamówień publicznych nie jest możliwa bez stałej współpracy z rynkiem opartej o dialog. Dlatego też inicjatywa Kongresu Zamówień Publicznych online, gdzie istotne miejsce zajmuje dyskusja i wymiana poglądów względem najważniejszych zagadnień z punktu widzenia uczestników rynku, znajduje swoje pełne uzasadnienie i stanowi wartość dodaną dla obserwatorów.
W tym kontekście niezwykle istotny jest aspekt człowieka w zamówieniach publicznych – temat, który silnie wybrzmiał w trakcie Kongresu. Jako Urząd dostrzegamy to wyzwanie i podejmujemy działania w zakresie profesjonalizacji kadr w zamówieniach publicznych. Cieszymy się, że ten kierunek myślenia jest obecny w dyskusji dotyczącej rynku zamówień publicznych.
Przed nami niezwykle ciekawy czas. Dalsze postępy w zakresie elektronizacji zamówień publicznych, analiza funkcjonowania nowych przepisów, czy dalsza cyfryzacja procesów budowlanych – każda nowy obszar aktywności wymaga stałej, rzetelnej komunikacji z uczestnikami rynku. Tak jak do tej pory, Urząd dalej będzie angażował się w przedsięwzięcia szerzące wiedzę o zamówieniach publicznych, jak również w inicjatywy, które promują konstruktywną wymianę poglądów i pozwalają na lepsze zrozumienie zamówieniowej rzeczywistości.