Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieProcesyKwalifikowany podpis a elektronizacja. O co ten szum?

Kwalifikowany podpis a elektronizacja. O co ten szum?

O co ten szum?

Proces elektronizacji zamówień publicznych składa się na wiele czynników, co naturalnie budzi sporo emocji, a także niepewności – tak po stronie Zamawiających, jak i Wykonawców. W gąszczu informacji dotyczących zmian legislacyjnych, wdrażania portali e-usług, czy oczekiwania na portal e-Zamówienia jedna kwestia jawi się jako wisienka na torcie niepewności. Kwalifikowany podpis elektroniczny – jak on działa? Czy muszę go mieć? Który podpis spośród dostępnych na rynku  jest poprawny, kwalifikowany? Czy portal e-usług rozpozna, pomoże, zweryfikuje Jego ważność? Zachęcam do zapoznania się z artykułem, który ma na celu przybliżyć Wam problematykę kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Kwalifikowany podpis

Kwalifikowany podpis to bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem.  Na kwalifikowany podpis składają się:

  • certyfikat zawierający informacje o właścicielu Certyfikatu
  • klucz publiczny, który służy do weryfikacji podpisu
  • klucz prywatny, który w przypadku certyfikatu kwalifikowanego znajduje się na karcie kryptograficznej
  • urządzenie do odczytu kart
  • aplikacja podpisująca

W praktyce kwalifikowany podpis to aplikacja, którą użytkownik uruchamia za pomocą specjalnego nośnika typu pen drive. Pozwala ona zarówno podpisywać, jak i weryfikować złożone wcześniej podpisy. Podpisany elektronicznie dokument posiada specjalną sygnaturę graficzną (zdjęcie powyżej). Jej weryfikacja jest możliwa jedynie za pośrednictwem wspomnianej aplikacji. Każdy Wykonawca, który składać będzie ofertę w przetargu elektronicznym, będzie zobowiązany do posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Pracownik Wydziału Zamówień Publicznych nie musi posiadać podpisu kwalifikowanego, gdyż nie jest on odpowiedzialny za podpisywanie dokumentów (akceptację merytoryczną), a jedynie obsługę procedury przetargowej.

Lista usług zaufanych (ang. TSL)

Dyrektywa 1999/93/WE określająca wymogi wobec państw członkowskich w zakresie kwalifikowanych podpisów wskazuje w artykułach 3 i 4 konieczność udostępnienia transgranicznych mechanizmów weryfikacji i akceptacji podpisów certyfikowanych w innych krajach wspólnoty. W tej kwestii na pomoc przychodzi narzędzie jakim jest Lista usług zaufanych (TSL), czyli zestawienie kwalifikowanych dostawców usług zaufania ze wszystkich krajów członkowskich.

W Polsce funkcjonuje pięć podmiotów, które dostarczają kwalifikowane podpisy elektroniczne:

  1. Asseco Data Systems S.A.
  2. Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
  3. Eurocert Sp. z o.o.
  4. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
  5. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA

platformazakupowa.pl a kwalifikowany podpis

Prostota to największa przewaga konkurencyjna Naszego narzędzia, o czym przekonało się już ponad 2500 zamawiających  (lista zamawiających) i 100.000 wykonawców w ramach ponad 130.000 postępowań przeprowadzonych na www.platformazakupowa.pl. Wychodząc na przeciw obawom związanym z kwalifikowanym podpisem chcemy uspokoić zarówno Wykonawców, jak i Zamawiających – z platformą zakupową Open Nexus proces będzie możliwie uproszczony.

Każdy Zamawiający:

  • posiada narzędzie (wbudowane w platformę) weryfikujące złożony przez Wykonawcę kwalifikowany podpis;
  • posiada narzędzie szyfrujące oferty, które nie wymaga żadnych dodatkowych kluczy czy kwalifikowanego podpisu;

Statystyki dot. weryfikacji autentyczności podpisu na www.platformazakupowa.pl 

Każdy Wykonawca:

  • składając ofertę na platformazakupowa.pl Wykonawca zostanie poinformowany o złożeniu poprawnego kwalifikowanego podpisu pod swoją ofertą, unikając tym samym „błędu Orlenu” (więcej w artykule tutaj)
  • otrzyma powiadomienie mailowe o poprawnym dostarczeniu oferty do Zamawiającego;
  • nie będzie musiał szyfrować oświadczenia JEDZ przez brak portalu e-Zamówień – zrobi to za Niego platforma.

Macie pytania?

Dołączcie do przygotowanych z www.platformazakupowa.pl! Skontaktuj się z Naszym Centrum Wsparcia klienta mailowo cwk@platformazakupowa.pl lub telefonicznie 22 101 02 02.

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, studiów podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych, zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji poświęconych prawu zamówień publicznych - komentarzy praktycznych dla „LEX Zamówienia Publiczne”, książek „Prawo zamówień publicznych. Regulaminy, wzorcowa dokumentacja postępowania, orzecznictwo” oraz „Prawo zamówień publicznych. Praktyczny poradnik dla zamawiających i wykonawców” (współautor). Ponad dziesięć lat doświadczenia w systemie zamówień publicznych, zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne w kategorii prawo

Popularne w kategorii ludzie

Wyróżnione w kategorii procesy