Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe – wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i tych lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne i długie dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.
Marek Szymaniak, autor książki “Urobieni. Reportaże o pracy”, w swojej najnowszej książce “Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej. Mieszkańców tychże miast. Podczas podróży po Polsce spotyka się z mieszkańcami, miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością. Szukając odpowiedzi, uważnie wsłuchuje się w głosy tych, którzy wyjechali, jak również tych, którzy pomimo ciężkiej sytuacji postanowili zostać.
Jakie jest rzeczywisty obraz polskich miast i miasteczek liczących 20 000 – 30 000 mieszkańców? Jakie faktycznie czynniki ograniczają ich rozwój? Jaka jest w końcu recepta na zapobieżenie ich tytułowej “zapaści”? O tym wszystkim dowiecie się Państwo z rozmowy, którą Łukasz Laszczyński przeprowadził z Markiem Szymaniakiem.