Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieLudzieMiędzy metropolią, a małym miastem. Rozmowa z Markiem Szymaniakiem, autorem książki “Zapaść....

Między metropolią, a małym miastem. Rozmowa z Markiem Szymaniakiem, autorem książki “Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”

Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe – wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i tych lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne i długie dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Marek Szymaniak, autor książki “Urobieni. Reportaże o pracy”, w swojej najnowszej książce “Zapaść. Reportaże z mniejszych miast próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej. Mieszkańców tychże miast. Podczas podróży po Polsce spotyka się z mieszkańcami, miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością. Szukając odpowiedzi, uważnie wsłuchuje się w głosy tych, którzy wyjechali, jak również tych, którzy pomimo ciężkiej sytuacji postanowili zostać.
Jakie jest rzeczywisty obraz polskich miast i miasteczek liczących 20 000 – 30 000 mieszkańców? Jakie faktycznie czynniki ograniczają ich rozwój? Jaka jest w końcu recepta na zapobieżenie ich tytułowej “zapaści”? O tym wszystkim dowiecie się Państwo z rozmowy, którą Łukasz Laszczyński przeprowadził z Markiem Szymaniakiem.

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Authors

  • Marek Szymaniak

    dziennikarz i reporter, publikował m.in. w “Dużym Formacie” i magazynie “Pismo”. Jest laureatem nagrody za reportaż prasowy Festiwalu Wrażliwego, finalistą konkursu stypendialnego Fundacji “Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody “Newsweeka” im. Teresy Torańskiej m.in. za debiutancką książkę “Urobieni. Reportaże o pracy”.

    View all posts
  • Łukasz Laszczyński

    prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, studiów podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych, zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji poświęconych prawu zamówień publicznych - komentarzy praktycznych dla „LEX Zamówienia Publiczne”, książek „Prawo zamówień publicznych. Regulaminy, wzorcowa dokumentacja postępowania, orzecznictwo” oraz „Prawo zamówień publicznych. Praktyczny poradnik dla zamawiających i wykonawców” (współautor). Ponad dziesięć lat doświadczenia w systemie zamówień publicznych, zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne w kategorii prawo

Popularne w kategorii procesy

Wyróżnione z kategorii ludzie