Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieProcesyStatystyki platformazakupowa.pl, czyli o ile jesteśmy lepsi od średniej krajowej

Statystyki platformazakupowa.pl, czyli o ile jesteśmy lepsi od średniej krajowej

Dowiedz się jaka jest średnia ofert na platformazakupowa.pl

Zwykle kiedy czytelnik spotyka się z pojęciem „średnia krajowa”, kojarzy mu się ono z pensją. Średnia krajowa pensji w Polsce w kwietniu 2019 r. wyniosła 5186,12 zł. Jeśli czytający zarabia 2500 zł brutto, z pewnością nie czuje się z tym dobrze. Choć wiemy, że średnia krajowa nie jest dobrym miernikiem, to jednak wciąż „na siłę” go stosujemy. Statystyka ma na to odpowiedź. Ktoś, kto wie, że średnią bardzo mocno zniekształcają wartości skrajne, rozumie, że lepsza od średniej jest mediana lub dominanta. Nie dotarłem do aktualnych danych, ale szacuję że mediana wyniosła mniej niż 2500 zł brutto, czyli 50% społeczeństwa ma wynagrodzenie mniejsze niż 2500 zł brutto.


A jak jest ze średnią ilością ofert w przetargach w Polsce? W zamówieniach publicznych nie za dobrze, choć wg mnie lepsza byłaby mediana ofert. Pisaliśmy o tym tu. Nie mamy mediany, więc posłużymy się średnią :-), a ta jest dramatyczna, szczególnie w zakresie ilości ofert w Polsce w 2018 r. (2,19 oferty na przetarg). Mamy też dobre informacje. Średnia ilość ofert na platformazakupowa.pl zaskoczyła nas bardzo pozytywnie, co obrazuje poniższy diagram (5,37 oferty na przetarg).

Źródło: platformazakupowa.pl na bazie 1352 postępowań przeprowadzonych od IX.2019 do IV.2019 oraz na podstawie artykułu

Cieszymy się, gdyż długo pracowaliśmy na miano najbardziej intuicyjnej i najprostszej w obsłudze platformy zakupowej dla Wykonawców. Takie jakościowe mierniki dają nam dużo energii do dalszej pracy.

Dziękujemy Klientom za zaufanie, szczególnie zespołowi Centrum Wsparcia Klienta, który na co dzień wspiera Zamawiających i Wykonawców w dążeniu do uzyskania tak dobrych wyników. Mamy nadzieję, że przyczynimy się do podniesienia średniej krajowej 🙂

Wiemy, jak powinny być zorganizowane zamówienia publiczne, aby te wyniki były takie w całym kraju. Trudno jest jednak wygrać z lobby prawniczym, co nie oznacza, że się poddajemy w tej walce o lepsze Zamówienia Publiczne w Polsce ????

Poniżej statystyki na platformazakupowa.pl na dzień 31.05.2019 r. Obiecujemy, że już wkrótce co miesiąc będziemy dzielić się z Wami danymi z systemu.

Pierwszy diagram przedstawia ilość Klientów, z którymi Open Nexus Sp. z o.o. ma podpisane aktywne umowy (nie wliczamy tu Klientów, którzy wykupili usługę, np. jednego przetargu, a jedynie abonamentowych).

Drugi diagram przedstawia ilość Zamawiających, którzy procedują postępowania regulaminowe oraz zgodnie z Pzp.

Trzeci diagram jest dość istotny, gdyż obrazuje dane decydujące o skuteczności składania ofert. Zawiera informacje o tym, ilu Wykonawców posiadamy w bazie, pomimo że złożenie oferty w postępowaniu nie wiąże się z koniecznością rejestracji konta na platformazakupowa.pl

Kolejna ważna informacja to nasze 10-letnie doświadczenie zebrane w biznesie oraz zamówieniach publicznych, które przekłada się na jakość systemu oraz jego stabilność.Te statystyki wynikają z naszych dobrych wyników w zakresie średniej ilości ofert. Osiągamy je zwłaszcza dzięki bardzo dobremu zespołowi wsparcia, który na co dzień pomaga Zamawiającym i Wykonawcom.

Ostatni diagram przedstawia ilość postępowań. Na koniec kwietnia były to 1352 postępowania, a na koniec maja 1610 postępowań zgodnych z Pzp. W tym czasie nie było żadnego odwołania Wykonawcy w KIO z tytułu źle działającego systemu, co nas bardzo cieszy. Nie oznacza to, że nie ustrzegliśmy się błędów, gdyż tak jak Zamawiający i Wykonawcy uczymy się tego procesu. Potrafiliśmy nasze błędy naprawić bardzo dobrym wsparciem Wykonawców i Zamawiających, a błędy te rozwiązywaliśmy w trakcie trwania postępowań.

Dziękujemy za zaufanie ponad 700 Zamawiających!

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Grzegorz Klimarczyk

    Ekspert w obszarze zakupów biznesowych i elektronizacji zamówień publicznych. Autor licznych poradników dostępnych m. in. na empik.com. W Open Nexus Sp. z o.o. pełni funkcję Prezesa Zarządu od 2009. Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga.

    View all posts

Popularne w kategorii prawo

Popularne w kategorii ludzie

Wyróżnione w kategorii procesy