Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieProcesyIlość ofert znacznie powyżej średniej. Większa konkurencyjność i lepsze ceny dla Zamawiających

Ilość ofert znacznie powyżej średniej. Większa konkurencyjność i lepsze ceny dla Zamawiających

Minęło 22 miesiące od elektronizacji postępowań zgodnie z Prawem UE. Poprzednie podsumowanie przygotowaliśmy 30 stycznia 2020 i jest dostępne pod linkiem. Co wydarzyło się podczas tych 22 miesięcy?

Brak doświadczenia w KIO?

Chcielibyśmy w dalszym ciągu nie mieć takiego doświadczenia, ale niestety ostatnio pojawiło się pierwsze w historii istnienia firmy odwołanie do KIO z tytułu błędu systemu. Stało się to dokładnie 21 miesięcy od wprowadzenia obowiązkowej elektronizacji przetargów unijnych. Na szczęście KIO rozstrzygnęło sprawę na korzyść naszą i Zamawiającego, ale o braku doświadczenia niestety mówić już nie możemy. Jakie są tego skutki? Zmotywowało to nasz zespół do przygotowania raportu dot. technicznych aspektów odrzucania ofert. Analizujemy ponad 100 wyroków KIO i już wkrótce przedstawimy Czytelnikom, jakie były przyczyny odwołań oraz rekomendacje, jak uniknąć sporu w KIO. W prace nad raportem zangażowanych jest 10 osób z PRZETARGowa.pl pracuje i już nie możemy się doczekać wniosków. 

Czy średnia ilość ofert w przetargu ma znaczenie?

Choć panuje niekiedy przekonanie Zamawiających, że średnia ilość ofert nie ma znaczenia, to jednak statystyka jest nieubłagana. Im więcej ofert, tym większa szansa na oferty dobrej jakości, a im więcej ofert dobrej jakości, tym niższa cena. Ujmując powyższe wprost – im większy wybór tym lepiej dla Zamawiających. 

Tu też mamy dobrą wiadomość. W 9392 postępowaniach, wystawionych po 18.10.2018 i zakończonych przed 01.09.2020, średnia ilość ofert w przetargu na platformazakupowa.pl wyniosła 4,25. To wynik o ponad 76% lepszy niż średnia krajowa, czyli 2,42 oferty na przetarg w 2019 roku (czytaj więcej)! Warto zwrócić uwagę na pozytywny trend, czyli wzrost liczby ofert z 2,19 na 2,42, co jest bardzo dobrą informacją.

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Authors

  • Grzegorz Klimarczyk

    Ekspert w obszarze zakupów biznesowych i elektronizacji zamówień publicznych. Autor licznych poradników dostępnych m. in. na empik.com. W Open Nexus Sp. z o.o. pełni funkcję Prezesa Zarządu od 2009. Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga.

    View all posts
  • Łukasz Laszczyński

    prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, studiów podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych, zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji poświęconych prawu zamówień publicznych - komentarzy praktycznych dla „LEX Zamówienia Publiczne”, książek „Prawo zamówień publicznych. Regulaminy, wzorcowa dokumentacja postępowania, orzecznictwo” oraz „Prawo zamówień publicznych. Praktyczny poradnik dla zamawiających i wykonawców” (współautor). Ponad dziesięć lat doświadczenia w systemie zamówień publicznych, zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców.

    View all posts

Popularne w kategorii prawo

Popularne w kategorii ludzie

Wyróżnione w kategorii procesy