Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieProcesyWNIOSKI o wszczęcie postępowania - PYTANIA I ODPOWIEDZI

WNIOSKI o wszczęcie postępowania – PYTANIA I ODPOWIEDZI

Na końcu BONUS! Jak przygotować je łatwiej, szybciej i bez błędów!

Zamówienia publiczne stanowią znaczący obszar działalności administracji publicznej, a proces ich udzielania podlega rygorystycznym zasadom i przepisom prawa. Drogowskazem dla zamawiających jest przede wszystkim ustawa Prawo zamówień publicznych z dnia 11 września 2019 r., a także cała gama aktów wykonawczych do tej ustawy. 

Niniejszy artykuł będzie o wnioskach o wszczęcie postępowania (zamówienia publicznego). Tematyka o tyle interesująca, że w ustawie nie znajdziemy o niej ani słowa. A jak się okazuje, jednak u zdecydowanej większości zamawiających jest to niezbędny element procesu udzielania zamówień publicznych. 

Czy kwestię sporządzania wniosków o wszczęcie postępowania reguluje jakikolwiek akt prawny?

Nie, w żadnym z aktów prawnych związanych z zamówieniami publicznymi nie znajdziemy przepisu zobowiązującego zamawiających do sporządzania wniosków o wszczęcie postępowania.

Czym są wnioski o wszczęcie postępowania?

Pomijając kwestię planowania zamówień, wniosek to najczęściej pierwszy etap rozpoczynający proces przygotowania się do ogłoszenia postępowania. W prostych słowach: to dokument zawierający dane o planowanym do wszczęcia postępowaniu, podpisywany przez różnych decydentów w ramach jednostki. 

Jakie dane powinien zawierać wniosek o wszczęcie postępowania? 

Przede wszystkim, z racji, że nie ma prawnego obowiązku sporządzania wniosków o wszczęcie postępowania, nie ma również prawnie uregulowanego wzorca takiego wniosku. Zatem kształt wniosku w dużej mierze zależy od potrzeb zamawiających, którzy tworzą własne wzory wniosków. Podstawowe informacje, które najczęściej znajdziemy we wzorach wniosków:

  • nazwa i opis zadania, które chcemy zrealizować (nazwa zamówienia),
  • krótki opis przedmiotu zamówienia,
  • rodzaj zamówienia,
  • informacja, czy zamówienie będzie podzielone na części / udzielane w częściach,
  • wartość szacunkowa netto zamówienia / części, stawka VAT, wartość brutto,
  • data szacowania wartości zamówienia, osoba dokonująca szacowania,
  • informacja o przewidywanych zamówieniach polegających na powtórzeniu podobnych robót budowlanych / usług,
  • informacja o przewidywanych opcjach,
  • termin realizacji zamówienia,
  • załączniki (przykładowo: OPZ, notatka z szacowania, itp).

W jakim celu jednostki sporządzają wnioski o wszczęcie postępowania?

Najczęściej króluje zasada: podpisany wniosek o wszczęcie postępowania = zielone światło do podjęcia działań w celu ogłoszenia przetargu. Wniosek sporządzamy po to, aby uzyskać zgodę odpowiednich osób na realizację danego postępowania, czyli np: 

  • dział finansowo – księgowy – potwierdza swoim podpisem posiadanie środków finansowych na realizację zadania w planie finansowym,
  • dział zamówień publicznych – potwierdza swoim podpisem, że postępowanie zostało przewidziane w planie zamówień publicznych, potwierdza tryb, w jakim ma zostać udzielone,
  • dyrektor / prezes / wójt itd – potwierdza zasadność realizacji postępowania, daje ostateczne zielone światło do realizacji.

Powyższe zgody uwarunkowane są oczywiście od danych, jakie są zawarte we wniosku. To kolejny cel sporządzania wniosków: zebranie podstawowych wstępnych informacji o postępowaniu, jest to tzw. materiał wyjściowy do dalszych prac nad przygotowaniem postępowania. 

Bardzo ważnym aspektem zawartym w każdym wniosku jest szacowana wartość zamówienia. Wartość ta determinuje bowiem próg postępowania, a co za tym idzie, wpływa na podjęcie decyzji o trybie, w jakim postępowanie będzie udzielane. 

Jak przebiega w praktyce przygotowanie i procedowanie wniosku o wszczęcie postępowania?

W większości przypadków wnioski sporządzane są przez osoby merytoryczne, najczęściej w oparciu o plan zamówień publicznych. Tak jak zostało to wspomniane wyżej, jednostki posiadają własne wzory wniosków, często różne w zależności od trybu postępowania. Te przetargowe to zazwyczaj bardziej rozbudowane wnioski pod względem ilości danych w nich zawartych, te poniżej 130 000 zł są przeważnie krótsze.

Mimo wszechobecnej i coraz bardziej popularnej elektronizacji i automatyzacji różnych procesów, w przeważającej części przypadków przygotowanie i procedowanie wniosków odbywa się metodą tradycyjną papierową, polegającą na wypełnieniu odpowiedniego formularza wniosku, następnie zaniesieniu go do odpowiednich osób (decydentów) w odpowiedniej kolejności, celem zebrania podpisów. W nielicznych jednostkach, po wypełnieniu wniosku najczęściej w formacie word, ich obieg odbywa się elektronicznie. 

Co nas boli w tradycyjnym procesie sporządzania wniosków i ich procedowania?

Przede wszystkim pamiętajmy o zasadzie: papier / word jest cierpliwy i przyjmie wszystko. Szczególnie w tej tradycyjnej formie, gdzie osoba wypełniająca wpisuje wszystko z tzw. “palca”. I tak pokrótce podstawowe bolączki takiego procesu:

  • niekompletność wniosków – często do osób akceptujących trafiają wnioski niekompletne, tzn. nie wszystkie pola są wypełnione. “Word” raczej tego nie pilnuje,
  • błędy rachunkowe – błędy w obliczeniach, złe przeliczenia wartości brutto, złe podsumowania, zły kurs euro + przeliczenia,
  • długi czas procedowania wniosku – wniosek przecież trzeba zanieść od drzwi do drzwi. Potem przypominać się, dopytywać czy już został podpisany. A gdy okaże się, że są błędy – procedura się powtarza przez konieczność wprowadzenia poprawek,
  • konieczność poprawiania błędów i niekompletność generują negatywne emocje,
  • wszystko powyższe wpływa na wydłużenie procedury przygotowania postępowania. 

Biorąc pod uwagę powyższe, niejednokrotnie spalamy naszą energię już na początku procesu przygotowawczego postępowania.

Wnioski o wszczęcie postępowania szybciej, łatwiej i bez błędów? Da się?

Zdecydowanie tak! Wyżej opisane bolączki spotykały i spotykają wciąż wielu z nas. Dlatego, aby ich uniknąć, stworzyliśmy narzędzie AsystentOS! AsystentOS tworzony był od samego początku przez osoby, które takich bolączek w procesie udzielania zamówień publicznych doświadczały. To narzędzie, nad którym pracują osoby będące zamawiającymi z krwi i kości.

AsystentOS posiada moduł wniosków o wszczęcie postępowania, które zostały przygotowane w taki sposób, aby wyeliminować to, co nas w procesie wnioskowania boli. Dodatkowo zaoszczędzić czas i sprawić, że przygotowanie wniosków, jak i ich obieg będzie zdecydowanie szybszy i przyjemniejszy dla wszystkich uczestników tego procesu. 

WIĘCEJ informacji o narzędziu asystentOS.pl przeczytasz pod linkiem 👇

Jak działa AsystentOS i moduł wniosków?

  • Wniosek w pełni elektroniczny – uzupełniasz odpowiednie pola w systemie, eliminujesz papier. Jeśli jednak chcesz, możesz go potem pobrać jako pdf lub word.
  • Wniosek spersonalizowany pod indywidualne potrzeby zamawiającego – poprzez bogatą gamę różnych pól opcjonalnych, można odwzorować kształt wniosku zgodnie z obecnie obowiązującym w danej jednostce.
  • Wniosek będzie kompletny – system nie puści dalej wniosku, który nie będzie miał uzupełnionych wszystkich pól obowiązkowych. Sam sterujesz tym, które pola mają być obowiązkowe.
  • Wniosek będzie pozbawiony błędów rachunkowych – wystarczy podać kwotę netto, wskazać VAT – resztę system przeliczy sam, zsumuje co trzeba.
  • Akceptacja elektroniczna – obieg wniosków jest elektroniczny. Wniosek można zaakceptować na klik. O kształcie ścieżki, którą podąży wniosek, decydujesz Ty.
  • Oszczędzisz czas skoro wniosek będzie bez błędów rachunkowych, nie tracisz czasu na poprawianie. Skoro akceptacja będzie elektroniczna, nie tracisz czasu na bieganie za podpisami. Jeśli coś wymaga poprawy – można wniosek zedytować.
  • Transparentność – przy wniosku odkłada się pełna historia dokonywanych przy nim akcji.
  • Masz kontrolę nad swoim wnioskiem – w systemie widać u kogo wniosek się znajduje, jaki ma status, dostajesz powiadomienia mailowe gdy ktoś akceptuje / odrzuca Twój wniosek, czy też jeśli dostaniesz wniosek do weryfikacji.

Dodatkowe możliwości

Jeszcze kilka słów o polach opcjonalnych, które można włączyć we wniosku, w zależności od potrzeb zamawiającego. Jaki cel nam przyświecał przy kreowaniu tych pól? Przede wszystkim zasada reużywalności danych.

We wnioskach znajdziecie m.in. takie pola jak: komisja przetargowa, pytanie o wstępne konsultacje rynkowe, kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia i wiele innych. Mając na względzie dalsze plany rozwojowe, myślimy o wspomnianej reużywalności danych. Przykładowo te powyżej są danymi, które musimy zawrzeć w protokole końcowym z postępowania. Ponadto uwzględniając na przykład dane o powołaniu komisji przetargowej we wniosku, oszczędzamy sobie czas i konieczność tworzenia dodatkowych dokumentów związanych z powołaniem komisji przetargowej. 

Jako wisienka na torcie, warto dodać, że tworzeniu modułu wniosków w AsystentOS przyświeca oczywiście jakość openNexus. Od 14 lat tworzymy narzędzia, dzieląc się z Wami doświadczeniem w elektronizacji i automatyzacji procesów w zamówieniach publicznych. Pilnujemy przy tym, aby nasze narzędzia były intuicyjne, proste i aby dążyły do ułatwienia i przyspieszenia Waszej pracy. 

Dodatkowo TYLKO TERAZ masz możliwość uzyskania -23% zniżki na moduł wniosków o wszczęcie postępowania wraz ze ścieżkami akceptacji by AsystentOS!

Zostaw swoje dane kontaktowe i rozpocznij efektywne tworzenie wniosków już teraz! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Magdalena Swornowska-Sajniak

    Wieloletni praktyk w dziedzinie zamówień publicznych od strony zamawiającego. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Z Open Nexus związana od 2021 r., wspiera i doradza zarówno zamawiającym jak i wykonawcom w zakresie merytorycznym związanym z procedurą udzielania zamówień publicznych. Członek zespołu projektowego narzędzia asystentOS - systemu wspierającego zamawiających w procesie udzielania zamówień publicznych, począwszy od planowania zamówień.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne w kategorii prawo

Popularne w kategorii ludzie

Wyróżnione w kategorii procesy