Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckiePrawoZamówienia publiczne w Polsce w 2020 r. Komentarz Rzecznika Prasowego UZP

Zamówienia publiczne w Polsce w 2020 r. Komentarz Rzecznika Prasowego UZP

Sprawozdanie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2020 r. Komentarz Rzecznika Prasowego UZP

Rok 2020  był  niezwykle trudny dla całego rynku zamówień publicznych, jednak pomimo  tego zaobserwowaliśmy kilka pozytywnych trendów. Kolejny rok z rzędu  widzimy wzrost średniej liczby ofert w postępowaniu. W zamówieniach o wartości poniżej progów unijnych średnia  liczba ofert składanych podczas jednego postępowania wyniosła 2,78 (2019  r. – 2,48, 2018 r. – 2,24). Co ciekawe, jeśli spojrzymy tylko na obszar  zamówień publicznych w zakresie robót budowlanych, średnia liczba ofert składanych w postępowaniu wyniosła 4,44 i była o  blisko jedną ofertę większa niż w roku 2019 (3,45) Warta odnotowania  jest też statystyka dotycząca odsetka postępowań, w których składanych jest więcej niż jedna oferta. W roku 2020 r. w 62% postępowań składana była więcej niż jedna oferta, przy odsetku na  poziomie 59% w roku 2019 i 57% w roku 2018.

Widać wyraźnie, że  mamy do czynienia z systematycznie rosnącą konkurencyjnością na rynku zamówień publicznych. Wykonawcy coraz częściej dostrzegają korzyści  płynące z uczestnictwa w postępowaniach o udzielanie zamówień publicznych. W niepewnych czasach dostrzegają stabilność  publicznych kontrahentów.

Mając na uwadze fakt, że  rok 2021 to pierwszy rok obowiązywania nowego Prawa zamówień  publicznych, którego jednym z celów jest wzmocnienie konkurencyjności  rynku zamówień publicznych, wierzymy, że te pozytywne trendy zostaną wzmocnione w kolejnych latach.

Warto również  podkreślić, że wartość zamówień udzielanych na bazie procedur  określonych w Pzp, jak i na podstawie wyłączeń z obowiązku stosowania  ustawy wyniosła ok. 281,0 mld zł, przy 289,9 mld złotych w roku 2019. Oznacza to, że pomimo zewnętrznych, niesprzyjających  okoliczności, wartość rynku zamówień publicznych plasuje się na  ustabilizowanym poziomie.

Z treścią Sprawozdania można zapoznać się TUTAJ

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne w kategorii ludzie

Popularne w kategorii procesy

Wyróżnione w kategorii prawo