Sprawozdanie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2020 r. Komentarz Rzecznika Prasowego UZP
Rok 2020 był niezwykle trudny dla całego rynku zamówień publicznych, jednak pomimo tego zaobserwowaliśmy kilka pozytywnych trendów. Kolejny rok z rzędu widzimy wzrost średniej liczby ofert w postępowaniu. W zamówieniach o wartości poniżej progów unijnych średnia liczba ofert składanych podczas jednego postępowania wyniosła 2,78 (2019 r. – 2,48, 2018 r. – 2,24). Co ciekawe, jeśli spojrzymy tylko na obszar zamówień publicznych w zakresie robót budowlanych, średnia liczba ofert składanych w postępowaniu wyniosła 4,44 i była o blisko jedną ofertę większa niż w roku 2019 (3,45) Warta odnotowania jest też statystyka dotycząca odsetka postępowań, w których składanych jest więcej niż jedna oferta. W roku 2020 r. w 62% postępowań składana była więcej niż jedna oferta, przy odsetku na poziomie 59% w roku 2019 i 57% w roku 2018.
Widać wyraźnie, że mamy do czynienia z systematycznie rosnącą konkurencyjnością na rynku zamówień publicznych. Wykonawcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z uczestnictwa w postępowaniach o udzielanie zamówień publicznych. W niepewnych czasach dostrzegają stabilność publicznych kontrahentów.
Mając na uwadze fakt, że rok 2021 to pierwszy rok obowiązywania nowego Prawa zamówień publicznych, którego jednym z celów jest wzmocnienie konkurencyjności rynku zamówień publicznych, wierzymy, że te pozytywne trendy zostaną wzmocnione w kolejnych latach.
Warto również podkreślić, że wartość zamówień udzielanych na bazie procedur określonych w Pzp, jak i na podstawie wyłączeń z obowiązku stosowania ustawy wyniosła ok. 281,0 mld zł, przy 289,9 mld złotych w roku 2019. Oznacza to, że pomimo zewnętrznych, niesprzyjających okoliczności, wartość rynku zamówień publicznych plasuje się na ustabilizowanym poziomie.
Z treścią Sprawozdania można zapoznać się TUTAJ.