Ilość ofert znacznie powyżej średniej. Większa konkurencyjność i lepsze ceny dla Zamawiających

Minęło 22 miesiące od elektronizacji postępowań zgodnie z Prawem UE. Poprzednie podsumowanie przygotowaliśmy 30 stycznia 2020 i jest dostępne pod linkiem. Co wydarzyło się podczas tych 22 miesięcy?

Brak doświadczenia w KIO?

Chcielibyśmy w dalszym ciągu nie mieć takiego doświadczenia, ale niestety ostatnio pojawiło się pierwsze w historii istnienia firmy odwołanie do KIO z tytułu błędu systemu. Stało się to dokładnie 21 miesięcy od wprowadzenia obowiązkowej elektronizacji przetargów unijnych. Na szczęście KIO rozstrzygnęło sprawę na korzyść naszą i Zamawiającego, ale o braku doświadczenia niestety mówić już nie możemy. Jakie są tego skutki? Zmotywowało to nasz zespół do przygotowania raportu dot. technicznych aspektów odrzucania ofert. Analizujemy ponad 100 wyroków KIO i już wkrótce przedstawimy Czytelnikom, jakie były przyczyny odwołań oraz rekomendacje, jak uniknąć sporu w KIO. W prace nad raportem zangażowanych jest 10 osób z PRZETARGowa.pl pracuje i już nie możemy się doczekać wniosków. 

Czy średnia ilość ofert w przetargu ma znaczenie?

Choć panuje niekiedy przekonanie Zamawiających, że średnia ilość ofert nie ma znaczenia, to jednak statystyka jest nieubłagana. Im więcej ofert, tym większa szansa na oferty dobrej jakości, a im więcej ofert dobrej jakości, tym niższa cena. Ujmując powyższe wprost – im większy wybór tym lepiej dla Zamawiających. 

Tu też mamy dobrą wiadomość. W 9392 postępowaniach, wystawionych po 18.10.2018 i zakończonych przed 01.09.2020, średnia ilość ofert w przetargu na platformazakupowa.pl wyniosła 4,25. To wynik o ponad 76% lepszy niż średnia krajowa, czyli 2,42 oferty na przetarg w 2019 roku (czytaj więcej)! Warto zwrócić uwagę na pozytywny trend, czyli wzrost liczby ofert z 2,19 na 2,42, co jest bardzo dobrą informacją.

  • Ekspert w obszarze zakupów biznesowych i elektronizacji zamówień publicznych. Autor licznych poradników dostępnych m. in. na empik.com. W Open Nexus Sp. z o.o. pełni funkcję Prezesa Zarządu od 2009. Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga.

To Cię może zainteresować

Przetarg elektroniczny. Na co powinni zwrócić uwagę...

Tematy takie jak elektronizacja postępowań o udzielenie zamówienia publicznego...

Pozasądowe rozwiązywanie sporów w nowym Prawie zamówień...

Celem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest wybór oferty...

Formularz pasywny w zamówieniach publicznych i portalu...

Dużo się w zamówieniach publicznych nasłuchałem o automatyzacji w...

PRZETARGowapl Zamówienia publiczne

Najpopularniejsze

Analiza potrzeb i wymagań – praktyczne wskazówki

Rada Zamówień Publicznych przygotowała wskazówki interpretacyjne dotyczące nowej, wprowadzonej do systemu zamówień publicznych na mocy ustawy z dnia 11 września 2019r. Prawo zamówień publicznych...

XV Konferencja – Zielone zamówienia publiczne

Informujemy o kolejnym cennym projekcie edukacyjnym realizowanym przez Urząd Zamówień Publicznych. W dniu 28 stycznia w formule online odbędzie się  XV Konferencja - Zielone...

Platformazakupowa.pl przeciera szlaki w nowym trybie podstawowym

Na platformie zakupowej Open Nexus ukazało się pierwsze postępowanie prowadzone w trybie podstawowym, realizowane przez 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Podmiotem postępowania jest dostawa...

PRZETARGowa pl - Czasopismo Prawo Zamówień Publicznych