Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychWyniki kontroli NIK w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa kujawsko-pomorskiego 2014-2020, skupiającej...

Wyniki kontroli NIK w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa kujawsko-pomorskiego 2014-2020, skupiającej się na gminach wiejskich

Widziałeś już wyniki kontroli NIK w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020, skupiającej się na gminach wiejskich? Jeśli jeszcze nie, to zdecydowanie jesteś w dobrym miejscu!

Raport NIK wykazał szereg nieprawidłowości w wydatkowaniu środków, a także naruszeń ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp). Zatem na co zwrócić uwagę w procesie udzielania zamówień publicznych i jakie okoliczności mogą stanowić o naruszeniach Pzp?

wyniki kontroli NIK

Wyniki kontroli NIK w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020

  1. Brak zachowania wymaganej formy pisemnej przy zmianie przedmiotu umowy.
  2. Wprowadzenie nieprzewidzianych w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia zmian do umowy.
  3. Udzielanie wyjaśnień wykonawcom w postępowaniu o udzielenie zamówienia przez osobę, której kierownik zamawiającego nie powierzył w formie pisemnej wykonywania tych czynności.
  4. Nieterminowe zamieszczenie ogłoszenia o wykonaniu umowy do BZP.
  5. Brak określenia maksymalnej wysokości kar umownych w umowie.
  6. Nieuwzględnienie projektów w Wieloletnich Prognozach Finansowych.
  7. Nieprawidłowe ocenienie potrzeb dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w treści umowy, dotyczących zapewnienia informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, a także obsługi z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się oraz instalacji urządzeń lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących. Choć zamawiający wskazywał, że w okresie działalności jednostki nie były zgłaszane szczególne potrzeby ze strony osób słabowidzących, niewidomych czy słabosłyszących, to zdaniem NIK umowa dotyczyła przebudowy budynku użyteczności publicznej, a tym samym treść umowy powinna uwzględniać potrzeby wszystkich jej potencjalnych użytkowników.

Jednym z tematów w tegorocznej edycji POZAP-u będzie tematyka dostępności – dowiedz się więcej o tym wydarzeniu!

  1. Nierzetelny zakup sprzętu komputerowego na potrzeby projektu, gdyż został dokonany na krótko przed zakończeniem realizacji projektu.
  2. Realizacja zmian w umowie na podstawie korespondencji mailowej, bez zachowania formy pisemnej.
  3. Wnioski płynące z raportu NIK wskazują na potrzebę dokładnej analizy i przestrzegania przepisów przy wydawaniu środków publicznych oraz prowadzeniu zamówień publicznych, aby uniknąć podobnych nieprawidłowości w przyszłości.

Źródło: NIK: gminy wiejskie nieprawidłowo wydatkowały fundusze UE

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne w kategorii ludzie

Popularne w kategorii procesy

Wyróżnione w kategorii prawo